Detoks - 3. dio
Pravi detoks tek sada počinje !
U pripremnoj fazi ste odlučili koliko ćete najmanje biti na detoksu i na koji ćete ga način provoditi:
• uvođenjem novih namirnica osobito biljnog porijekla
• samo na bistrim povrtnim juhicama
• na sviježe iscijeđenim povrtno-voćnim sokovima
• na kašastim sokovima (smoothy)
• na postu samo na vodi
• na suhom postu bez hrane i vode
Zašto nam je potreban post tijekom detoksa?
Detoksikacija odnosno proces izbacivanja toksina iz tijela se pokreće tek kada smo na postu, a post je potpuna eliminacija hrane. Pošto se oko 80 % ukupne energije troši na proces probave, tek kad prestanemo jesti, tijelo se počne čistiti i regenerirati. Dakle, najvažnije je postići dobru ravnotežu između hranjenja odnosno unošenja hranjivih tvari u organizam i posta odnosno potpunog suzdržavanja od hrane.
U današnjem modernom načinu prehrane najveći izazov je pretjerana dostupnost hrane te prekomjerno i prečesto konzumiranje hrane te je zbog toga prvenstveno potrebno u toku dana dobro izbalansirati vrijeme u kojem jedemo i ono u kojem postimo. Ukoliko u danu ne postoji dovoljno dugi period u kojem ne jedemo, naše tijelo ne može aktivirati svoju iscjeljujuću moć jer ga mi konstantno prekidamo, ometamo i zaustavljamo taj proces. Zbog toga je najbolje primijeniti tzv. intermittent fasting ili isprekidani post odnosno autofagiju.
Autofagija je način prehrane u kojem barem 16 sati u danu ne unosimo nikakvu hranu u organizam te on tada ima 6 sati za probavu svega što smo pojeli, a punih 10 sati mu ostane za proces detoksikacije, iscjeljivanja i regeneracije. U tih 10 sati se uklanjaju stare, oštećene i mrtve stanice, rastvara se pijesak ili kamenje u bubrezima i žuči, uklanjaju se masne naslage, rastvaraju se ciste, miomi, tumori i razne druge izrasline, uklanjaju se plakovi u arterijama i sluz, čiste se stari ožiljci, izbacuju se teški metali i drugi toksini, regulira se rad endokrinog sustava….Tek u tom procesu iscjeljujuća moć i mudrost tijela dolazi duboko do svakog organa i stanice te uklanja toksine kroz stolicu, urin, znoj i dah.
Dakle, ukoliko se hranimo uravnoteženo te kontinuirano primjenjujemo autofagiju, organizam uspije tokom noći obaviti detoksikaciju i iscjeljivanje te mu nije potreban dulji i rigorozniji post.
Post se inače dijeli na suhi post bez hrane i vode te na post s vodom, a ni jedan od njih se ne preporuča više od jednog dana bez nadzora liječnika, osobito kod žena.
Mnogi ljudi smatraju da detoks na svježe iscijeđenim, hladno prešanim sokovima od voća i povrća (osobito zelenog lisnatog) spada u kategoriju posta no to nije tako jer se i tada u organizam unosi hrana, ali u tekućem obliku. Isto vrijedi i za kašaste sokove ili smoothyje.
Promjene u prehrani koje omogućuju da se detoks nesmetano odvija
Prethodno su navedene namirnice koje treba izbaciti već u fazi pripreme, a sada ćemo navesti one koje će biti osnova jelovnika u procesu detoksikacije. Prije svega to je sve zeleno lisnato povrće ( potočarka, rukola, špinat, blitva, kovrčavi kelj…) te klice i alge zbog obilja klorofila i vlakana. Klorofil je vrlo važan sada u proljeće jer potiče čišćenje organizma osobito od teških metala poput žive, uravnotežuje ph, a ujedno regenerira tijelo na staničnom nivou te proizvodi i obnavlja crvene krvne stanice zato što ima vrlo sličnu kemijsku strukturu kao i hemoglobin.
Uz zeleno povrće važno je dodati limun jer potiče čišćenje jetre i žuči, a ujedno pospješuje apsorpciju željeza zbog vitamina C koji sadrži. Naročito je važno uključiti samonikle proljetne biljke koje su uglavnom gorke (maslačak, kopriva, medvjeđi luk, trputec, mlado lišće breze…), koje spadaju u kategoriju domaćih superfood namirnica, a osobito odgovaraju jetri. Vlakna su nam potrebna kako bi očistili crijeva i uredili rad probave, a dodatno ih možemo unijeti u organizam pomoću lanenih i chia sjemenki te psillyuma.
Naravno da na proljetnom tanjuru treba biti obilje svježeg, raznobojnog i hrskavog mladog povrća kao što su mrkvice, cikla, rotkvice, kupus, kelj, grašak, šparoge, celer, brokula te svakako hren, mladi luk i češnjak koji pojačavaju proizvodnju antioksidanata u tijelu. Obavezno u prehranu uvedite svježe začinsko bilje: peršun, bosiljak, metvica, kadulja, korijander, boreč, melisa, ali i druge vrijedne začine kao što su kumin, anis, kurkuma, đumbir jer oni potiču i poboljšavaju probavni proces.
Sve ove divne plodove nam sada u proljeće velikodušno daruje priroda, a na nama je da ih poštujemo te pametno kombiniramo u prave detoksikacijske čarolije i to prije svega sirove ili vrlo blago i pažljivo termički obrađene. Povećani unos vlakana iziskuje i dovoljne količine tekućina i to najbolje čiste vode, zelenog čaja, blagih biljnih čajeva ili bistrih povrtnih juhica. Vrlo je važno da voda koju pijemo bude filtrirana ili informirana ili izvorska. Od žitarica je najbolji proso kao jedina alkalna žitarica, a zatim heljda , leća i kvinoja te ječam koji čisti, ali ujedno i hrani organizam.
Ne treba zaboraviti ni orašaste plodove te sjemenke, ali i mahunarke koje osobito podržavaju rad bubrega. Da bi sve ove namirnice imale pozitivan hranjivi, ali i detoksikacijski učinak, potrebno je svaki obrok pojesti u miru i zahvalnosti te svaki zalogaj prožvakati barem 35 puta, a ukoliko je potreban snažniji detoks učinak čak i do 80. Tako se više izlučuju enzimi u usnoj šupljini i hrana se lakše probavlja i bolje apsorbira.
Naročito je važno da hrana bude živa, raznolika, lagana te da, koliko god je moguće, koristite lokalne i cjelovite namirnice iz organskog, a ne konvencionalnog uzgoja. Isto tako i da s radošću planirate svoje obroke te nabavljate i pripremate hranu. U procesu detoksa se preporuča uvesti i neke suplemente osobito alge i medicinske gljive. Najmoćniji, a istovremeno i najnježniji čistaći našeg tijela su smeđe morske alge koje tu ulogu odrađuju i za čišćenje oceana. Zatim su tu i zelene alge poput spiruline i klorele (slatkovodna) koje su prepune klorofila i imaju važnu ulogu u procesu detoksa.
Od medicinskih gljiva treba spomenuti agaricus koji moćno čisti i regenerira jetru te crnu sibirsku čagu i reishi. Kao potpora i katalizator svakodnevnog detoksa važna je i mumija ili shilajit jer nježno čistti organizam, a ujedno i vrlo blagotvorno djeluje na cijeli probavni trakt osobito na želudac.
Već i tjedan dana ovakve prehrane je dovoljno da se obnovi energija i vitalnost, da se koža pročisti i prodiše te da se uredi probava. Nakon detoksa je vrlo važno de se ne vratimo naglo na svoju uobičajenu prehranu, već da taj prijelaz odradimo vrlo oprezno jer je metabolizam usporen, a i organi se još uvijek čiste. Dobro je što dulje ostati na navedenom protokolu prehrane jer tako održavamo alkalnu ravnotežu, a time tijelu omogućujemo visoki nivo energije.
Mozak - naše super računalo 3. dio
U drugom dijelu bloga pisali smo o čimbenicima koji...
18/03/2024
Mozak - naše super računalo 2. dio
Brojnim znanstvenim istraživanjima, dokazana je veza nekih faktora s...
14/03/2024
Mozak - naše super računalo 1. dio
Mozak je naš najveličanstveniji organ, naše središnje računalo, on...