Opis
Agarikus (Polyporus officinalis) je bijela ili žuto-bijela gljiva koja raste na deblima sibirskog ariša (Larix sibirica). Gljiva može dosegnuti impresivnu starost od 60 do 70 godina i promjer od 1 m, ali za ljekovite namjene ubiru se samo mlade, srednje velike gljive. Zbog vrlo visokog sadržaja rijetke agaricinske kiseline, u većini stručne literature za ovu gljivu se upotrebljava ime agarikus. Sastoji se od dva dijela: micelija, koji prodire u drvo i iz njega crpi sve hranjive tvari i gljive, koja raste na površini debla.
Agarikus sadrži kiseline kao što su: linolenska (20%), agaricin (9,5%), palmitinska (8,8%), arahidonska (8,7%), linolna (5,2%), behenska (6,3%), olinska (0,1%), limunska, jabučna, fumarna i ricinol. Također sadrži 7% polisaharida, 18% pektina, 14% hemiceluloze i 3% d - glukozamina (2-deoksi-2-amino-d-glukoza), sitosterol, ergosterol, glukozu, manitol, antocijanide te mineralne soli.
Važan sastojak agarikusa je agaricin ili agaricinska kiselina koja iz organizma odstranjuje razgradne produkte karcinoma u različitim fazama, čak i u stanju nekroze. Agaricin također pozitivno djeluje na funkciju jetre i obnovu crijevne flore, osobito nakon kemoterapije. Zbog izuzetnog ljekovitog učinka agaricina, koji je potvrđen brojnim kliničkim istraživanjima, farmaceutska industrija je agaricin počela sintetizirati. Kao farmaceutski proizvod, agaricin se prepisuje kod bolesti jetre, crijeva, želuca, bubrega i mokraćnog sustava, kod autoimunih bolesti, artritisa, multiple skleroze, epilepsije, ginekoloških bolesti, gljivičnih bolesti (kandida), infekcija te nakon kemoterapije i zračenja.
Iskustva kod korištenja agarikusa u liječenju, ali i kod potpore klasičnom liječenju, dokazuju da prirodne, biološki aktivne tvari imaju daleko snažniji farmakološki učinak u odnosu na sintetizirane tvari, a istovremeno nemaju štetne nuspojave. Razlog tome jest jedinstveni kemijski sastav te visok udio (do 70%) ljekovitih smola koje sadrži gljiva agarikus. Prednosti prirodnih proizvoda u odnosu na sintetizirane dokazuje doktorica farmaceutskih znanosti Polina Aleksadrovna Tsukanova iz Piatigorska u svojoj doktorskoj disertaciji (http://medical-diss.com/farmakologiya/issledovanie-himicheskogo-sostava-i-standartizatsiya-syrya-listvennichnoy-gubki).
Zbog velikog broja proizvoda dobivenih od gljiva iz uzgoja, važno je naglasiti moćniji farmakološki učinak proizvoda dobivenih od divlje ubranih gljiva, kao što je ova ubrana na ekološki čistom području Altaja u Sibiru.